Стрічка

11 порад, як організувати мирну акцію

post-image
  1. Повідомляйте про акцію заздалегідь

Вам не обов’язково повідомляти про свою акцію, але ви маєте на це право. Повідомлення допоможе вам запросити допомогу від поліції (охорона акції) або з місцевою владою. 

«Аби провести мирну акцію досить повідомити поліцію, місцеву державну адміністрацію, військово-цивільну адміністрацію або орган місцевого самоврядування про намір провести мирне зібрання. Причому повідомити бажано хоча б за день до початку заходу», – ділиться Михайло Лебідь.

В повідомленні бажано вказати дату проведення мирного заходу, час його початку і приблизну тривалість, мету, форму та місце проведення, маршрути руху, передбачувану кількість учасників, використання під час акції технічних засобів, дані організаторів тощо.

Також можна повідомити в стилі платформи “ТЮ”, створивши події онлайн у Facebook. 

2. Враховуйте тематику заходу

Якщо ви знаєте, що ваша акція може викликати негативний резонанс та реакції опонентів, то вам треба попіклуватися про безпеку та час для підготовки акції. 

Цей час слід використовувати для переговорів з поліцією про якісну охорону правопорядку під час проведення мирного зібрання, безпеку учасників мітингу, обговорення маршруту, необхідність перекриття дорожнього руху, а також для переговорів, в залежності від регіону країни, де проходить мирне зібрання, з органом місцевого самоврядування, місцевою державною адміністрацією або військово-цивільною адміністрацією про забезпечення присутності на мітингу бригад екстреної (швидкої) медичної допомоги.

3. Беріть до уваги обставини проведення акції

Пандемія COVID-19 додала особливість – варто дотримуватися фізичну дистанцію в мінімум півтора метра між учасниками мітингу і носити медичні маски або респіратори на обличчях.

Зараз у зв’язку з карантинними вимогами – сам факт повідомлення може допомогти потім захистити своє право на мирні зібрання в суді і, відповідно, не платити штраф за порушення правил карантину.

«На територіях із спеціальними правовими режимами можуть діяти законні обмеження свободи пересування. Це не позбавляє людей права мирно збиратися в разі відсутності воєнного чи надзвичайного стану, але за перетин певних закритих кордонів цих людей можуть затримати і судити. Мова про правила пересування, зокрема, під час карантинних заходів, поблизу державних кордонів України, поблизу окупованих Росією українських територій», – розповідає Михайло Лебідь.

4. Знайте свої права та обов’язки

Часта проблема при проведенні мирних зібрань – погана орієнтованість влади в законодавстві. Буває, коли службовці посилаються на неконституційні норми будь-яких підзаконних актів, щоб перешкодити проведенню мітингу. Або ж поліцейські наполягають на припиненні акції. А це можливо лише за рішенням суду.

«Тому корисно попередньо знати про типові помилки чиновників та поліцейських для подальших ефективних переговорів з ними про взаємні дії в рамках суто чинного правового поля України».

5. Детально готуйте маршрути

Готуючи сценарій акції, попереджає пані Діана, обов’язково продумайте шляхи відступу.

«Буває таке, що треба просто сховатися від так званого «сафарі» – переслідування. Ви мусите досконало знати територію, де проходитиме акція та місця – провулки, будівлі, ті ж самі кафе чи магазини, де можна укритися».

6. Одягайтесь зручно

Стаючи учасником акції, ви повинні розуміти, що результат може бути досить непередбачуваний.

«Може статися таке, що доведеться тікати. Самі розумієте, що легше це робити в зручному одязі, а не в костюмі чи на підборах».

На одязі треба уникати ЛГБТКІ+ атрибутики аж до місця проведення заходу та після. Це дозволить вам уникнути «сафарі».

Зараз, під час пандемії, неодмінним атрибутом одягу є маски. Під час мирних акцій краще використовувати медичні або таки, по яких неможливо буде ідентифікувати учасника чи учасницю після заходу.

7. Звіряйтеся з церковним календарем

Здавалося б, до чого це. Але, зауважує Діана Берг, це питання поваги. Перш ніж організувати акцію, варто перевірити, чи не припадає на цей день якесь велике релігійне свято. Це вбереже вас від зайвого негативу і конфліктів.

8. Довіряйте поліції та звертайтесь до неї

Попри негативний досвід з міліцією, засновниця платформи «ТЮ» повірила місцевим копам.

«Вони самі пропонують нам свою допомогу. Був випадок, коли співробітники Патрульної поліції проводжали нас після акції. Ми тоді пішли до однієї з учасниць додому. Нашому здивуванню не було меж, коли вийшовши з будинку, побачили правоохоронців. Нам вони пояснили, що буде спокійніше і нам, і їм, якщо день акції завершиться без пригод та ніхто не постраждає».

Якщо на вас все-таки скоїли напад зі сторони опозиції, обов’язково звертайтеся до поліції, наполягайте на прийнятті заяви, її реєстрації та видачі вам витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

9. Налагоджуйте діалог між активістами та поліцією

Після кожного мирного зібрання, яке проходило з проблемами, корисно організовувати робочу зустріч за участю організаторів мирного зібрання і представників поліції для спільного обговорення цих проблем. Такі зустрічі допомагають двом сторонам зробити «роботу над помилками» та уникати їх в майбутньому.

10. Розширюйте коло знайомств

Важливо, аби громадські діячі, активісти, учасники та організатори акцій мали серед своїх знайомих правозахисників та юристів. Бо часто бувають випадки, коли порушуються права, виписуються штрафи чи видаються постанови, а куди звертатися – невідомо.

«Правозахисна Ініціатива» безкоштовно консультує всіх, хто звертається за порадами у питаннях проведення мирних зібрань та комунікації з представниками влади з цього приводу. Ці консультації включають в себе і допомогу в судах. Останнім часом до нас часто звертаються тоді, коли поліція помилково вважає мітинг порушенням правил карантину», – підсумував Михайло Лебідь.

11. Подружіться з фотографом, або станьте ним самі

Зазвичай на мирних акціях присутні фотографи. Домовтеся з ними, щоб той передали вам фото. А ще краще – заздалегідь попередьте, на що треба звернути більше уваги.

Якщо на місці фотографа не буде – станьте ним самі. На мирній акції треба обов’язково фіксувати все на фото та відео, а також по можливості робити стрім. Так завжди можна довести, що відбувалося насправді, і убезпечити себе.

Як висвітлити свою акцію, як справжній журналіст, читайте в нашому іншому матеріалі.

Маєш круту ідею?

    Повідомлення отримали
    Ми прочитаємо його і одразу вам відповімо :)