Стрічка

Як провести акцію в своєму місті. F.A.Q. Частина перша.

post-image

«Несанкціановані мітинги», «треба отримати дозвіл на акцію», «біля міської ради збиратися не можна» – такі міфи про проведення мирних зібрань все ще існують серед українців та українських медіа. У цій статті ми розвіємо деякі  поширені фейки та розкажемо, як організувати акції у власному місті.

1. Щоб провести акцію, треба отримати дозвіл у міської влади і поліції. В іншому випадку, мій мітинг – несанкціонований і мене можуть затримати. 

Ні, ні і ще раз ні! В Україні не треба отримувати дозвіл на проведення акцій. Ви можете повідомити міську раду про свої плани, написав їм за тиждень, день або 5 хвилин до акції. Але й це робити не обов’язково! Ви можете надати повідомлення про акцію, якщо вам потрібна підтримка  поліції (охорона протестувальників, якщо є можливість нападу опонентів), швидкої допомоги, а також ви хочете запросити до діалогу когось з влади. 

Запам’ятайте: ваш дозвіл на проведення акції –Конституція України.

Заборонити вашу акцію може лише суд у випадку, якщо ваша акція загрожує національній безпеці та громадському порядку. Якщо така ситуація станеться, у вас буде шанс довести протилежне. 

Експерт проєкту «Активація: культура мирних зібрань» Михайло Лебедь, член правління «Правозахисна ініціатива» рекомендує повідомляти поліцію про намір провести мирні зібрання. «Національна поліція — орган виконавчої влади, а отже ст. 39 Конституції на неї розповсюджується. По-друге, безпосередньо поліція — а не місцеве самоврядування — має захищати правопорядок під час мирних зібрань. Ну і, по-третє, поліція зазвичай менш політизована, ніж місцеві ради. Мер, партія більшості і співробітники їх виконкомів можуть мати «власний погляд» на мітинги, наприклад, політичної опозиції».

Наш досвід: зазвичай ми не повідомляємо владу про наші акції. Точніше повідомляємо онлайн, створюючи онлайн подію, яку вони побачать за моніторингом соціальних мереж. Якщо ви все ж таки вирішите повідомити про протест, то ви можете написати текст, підписати його та віднести до приймальні поліції й міської ради, або просто надіслати електронного листа. 

2. Але ж час треба узгоджувати з владою? Й тексти наших плакатів? 

Не вгадали. На щастя, в Україні всього цього не треба. Ви не зобов’язані погоджувати будь-які питання організації і проведення мирних зібрань з будь-якими органами влади. А ось план захисту з поліцією обговорити важливо задля охорони вашої акції від агресивних опонентів.

3. Проводити акції можна лише на центральній площі. Біля шкіл, міської ради та приватних будівель – заборонено. 

Знову міф! Ви можете провести акції будь-де, де це не заборонено законами України, або де конкретно вам це не заборонено в судовому порядку. Якщо ви студент\-ка і ваші права в університеті порушують, то логічно мітингувати біля свого корпусу чи деканату, а не в центрі міста. Погодьтесь.

Наш експерт уточнює: «Є тонкощі у проведенні зібрань на приватних і інших закритих територіях. Наприклад, якщо ви вже всередині, то мирно збиратися там може й маєте право. Та чи законно ви туди потрапили — інше питання».

4. Якщо я не буду дотримуватись порядку проведення акцій, мене затримають поліцейські. 

Ви напевно знайшли таку статтю кодексу про адміправопорушення як Ст. 185-1 «Порушення встановленого порядку організації або проведення зборів, мітингів, вуличних походів і демонстрацій». Але забутьте про неї. Вона залишилась у радянському минулому і  не має застосовуватись в Україні відповідно до рішень Європейського суду з прав людини «Вєренцов проти України» та «Шмушкович проти України». 

Євросуд також підтвердив, що в нас не існує «порядку організації або проведення» зібрань. У ч. 1 ст. 19 Конституції  написано: «Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством».

Але якщо ви маєте на увазі – проведення акції взагалі, то тут теж нема одного універсального алгоритму. Але ми поділимось своїм досвідом.

По-перше, вирішуємо, що хочемо робити акцію. Кличемо друзів і подруг до «оргкоманди». Разом розробляємо концепцію, візуал, меседж й сценарій. Брейшторм ідей може йти не один день, а може й навпаки – та сама ідеальна концепція народиться за 5 хвилин. Потім ми завжди робимо публічний анонс в Facebook та Instagram і запрошуємо всіх небайдужих і журналістів. За день ми знов проходимо по сценарію. У час Х проводимо акцію, спілкуємось зі ЗМІ, робимо фото. Після події – все публікуємо: від фото до згадок. Й далі починається «кіберактивізм» у коментарях до новин про акцію – розмовляємо з читачами. Хоч зараз в соціальних мережах багато ботів, все ж таки можна знайти готову до діалогу людину. 

Маєш круту ідею?

    Повідомлення отримали
    Ми прочитаємо його і одразу вам відповімо :)